Zmiany w ustawie o ziemi rolnej – dobra zmiana?

0
53

Już 30 kwietnia 2016 roku w życie wchodzą zmiany w ustawie rolnej. Rząd postanowił zadbać o interesy Polski. Nowe regulacje to ograniczenia inwestycji w grunty nad Wisłą. Chociaż plan skierowany jest głównie do obcokrajowców, uderzy również w polskich inwestorów.

Powodem zmian w ustawie o ziemi rolnej jest koniec okresu ochronnego 1 maja 2016 roku. Brak ograniczeń dla obcokrajowców mógłby zwiększyć popularność inwestycji w polskie grunty. Ceny ziemi w innych krajach zachodniej Unii Europejskiej znacznie przewyższają te z rodzimego rynku nieruchomości. Nowe regulacje prawne mają chronić interesy Polaków.

Inwestycja dla wybranych?

Zamiany sprzyjają przede wszystkim rolnikom indywidualnym: to im najłatwiej będzie inwestować w ziemię po 30 kwietnia 2016 roku. Ustawodawca przewidział również ułatwienia dla rodziny sprzedającego grunt, samorządów terytorialnych oraz dla Skarbu Państwa. Inni zainteresowani inwestycją w ziemię będą potrzebowali zgody prezesa ANR. Istotnym punktem jest również obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego na zakupionym terenie przez 10 lat. W tym czasie nie ma możliwości sprzedaży ani dzierżawy ziemi. Nawet jeśli właściciel postanowi zrezygnować z uprawy, nie będzie mógł nadrobić zaległości finansowych, sprzedając działkę.