Zamienię mieszkanie – szansa na nowe lokum

0
48

Myślisz o większym mieszkaniu, przeprowadzce pod miasto lub do centrum? Warto rozważyć zamianę nieruchomości. To niższe koszty transakcji i sposób na niską zdolność kredytową. Można zdecydować się na ten krok nawet z kredytem hipotecznym.

Zamiana mieszkań to jeden ze skuteczniejszych sposobów na nowe, większe mieszkanie. Na ten krok decyduje się coraz więcej Polaków. Powodem może być powiększenie rodziny i chęć przeprowadzki w wygodniejsze miejsce. Na mniejsze mieszkanie chętnie decydują się starsi ludzie, którzy w ten sposób zmniejszają koszty utrzymania nieruchomości.

Co na to bank?

Mieszkania własnościowe najłatwiej zamienić – wtedy decyzja zależy tylko od zdecydowania obydwu stron. Jeśli mieszkanie, które chcesz zmienić na większe, jest obciążone kredytem, konieczna będzie decyzja banku. Dobrze jest, gdy obie nieruchomości mają podobną wartość. Dzięki temu znikają wątpliwości dotyczące zabezpieczenia kredytu. Jeżeli zmieniasz kawalerkę w centrum Wrocławia na rodzinne mieszkanie na obrzeżach miasta, możesz zyskać nową przestrzeń w ten samej cenie.

Kwestie podatkowe

Jedynym minusem zamiany mieszkań jest wysoki podatek dochodowy. Dotyczy on nieruchomości kupionych mniej niż 5 lat temu. Wtedy zamieniający musi zapłacić 19% podatku. Warto poczekać aż ustawowy czas minie i dopiero wtedy zdecydować się na korzystną transakcję. Plusem jest zmniejszenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest on płacony tylko od różnicy w cenach nieruchomości, a nie od całkowitej wartości.

Tego typu transakcje nie zdarzają się wyjątkowo często, ale zainteresowanie nimi stopniowo rośnie. To dla wielu najtańszy sposób na poprawienie warunków mieszkaniowych. Bez konieczności starania się o wysoki kredyt i dokładnego planowania sprzedaży własnego mieszkania. Poza tym to szansa na prawdziwą okazję na rynku wtórnym. Właściciele domów chętnie