Rekordowy popyt na lokale biurowe w Warszawie

0
45

Rekordowy popyt na lokale biurowe w Warszawie

Rynek lokali biurowych w Warszawie przeżywa prawdziwy renesans. Eksperci przygotowujący doroczny raport BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że w stolicy Polski przybyło, w drugim kwartale bieżącego roku, aż 90 tys. m kw. biur. W najbliższym czasie oddane do użytku zostaną dalsze tysiące m kw. lokali, a popyt na nie wciąż rośnie.

W fazie realizacji znajduje się niecałe 600,000 m kw. powierzchni biurowych – o tyle powiększy się warszawki rynek w ciągu najbliższego roku. Jeśli inwestycje przebiegać będą zgodnie z planem to jeszcze w tym roku oddanych do użytku zostanie 180 000 m kw. Autorzy raportu BNP Paribas szacują, że wielkość całkowita rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie wzrosła do ponad 4,5 mln. m kw. O jakimkolwiek kryzysie w branży już chyba nikt nie pamięta – Warszawa stała się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla polskich, ale również i zagranicznych przedsiębiorców, którzy coraz chętniej przenoszą tu swoje działalności.

Popyt wciąż rośnie
W stosunku do pierwszego kwartału 2015 r. drugi przyniósł wzrost popytu aż o 60%. Tak dużego skoku nie spodziewali się sami inwestorzy. Okazuje się jednak, że wciąż rosnący popyt nie musi wcale skutkować gwałtownym wzrotem cen powierzchni biurowej w stolicy. Oddawane na bieżąco do użytku nowe inwestycje sprawiają, że podaż jest w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynku. W wyniku dużej konkurencji średnie stawki czynszu zanotowały nawet niewielki spadek. Autorzy cytowanego raportu szacują, że panująca na rynku sytuacja powinna się utrzymać co najmniej do końca 2016 roku. Wszystko wskazuje na to, że dla branży budowlanej i deweloperskiej nastaje naprawdę dobry czas.