Pomoc zamiast eksmisji

0
55

Rząd zablokuje możliwości wyrzucenia na bruk lokatorów, którzy zalegają z opłatami. Taką zmianę zapowiedziało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Obowiązkiem gminy będzie znalezienie lokalu zastępczego. Wsparcie dla najbiedniejszych może jednocześnie oznaczać utrudnienia dla właścicieli mieszkań.

Eksmisja do tej pory była jedynym sposobem na zalegających z opłatami za mieszkania. Chociaż proces nie jest prosty i zwykle ciągnie się latami, gdy dojdzie do skutku, lokatorzy tracą dach nad głową. Rząd chce zakończyć takie postępowanie i pomóc wszystkim, którzy z wielu powodów nie są w stanie utrzymać wynajmowanego lokalu. Obowiązek znalezienia pomieszczenia tymczasowego spada na gminy.

Dopłaty do społecznych inwestycji

Budownictwo społeczne ma stać się lekiem na wiele problemów najbiedniejszych Polaków. To działanie oparte na zachodnich wzorach. Zapowiadany przez rząd program Mieszkanie Plus zbiegnie się w czasie z zaangażowaniem władz w pomoc samorządom. Okazuje się, że gminy będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe przy budowie mieszkań komunalnych. Będą mogły otrzymać nawet 55% wartości inwestycji. Wiele gmin już wprowadziło podobne rozwiązania i wykorzystuje mieszkania komunalne jako lokale tymczasowe dla osób, którym grozi eksmisja. Niestety wiele mieszkań wymaga gruntownego remonty, jednak rząd zapowiedział pomoc również w tej kwestii.

Poszukiwanie rozwiązań jest tutaj jedynym sposobem, by zapobiegać ludzkim dramatom. Wiele rodzin walczy z ubóstwem i potrzebuje pomocy z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że egzekwowanie należności jest również poważnym problemem dla właścicieli mieszkań. Ważne będzie wypracowanie sposobów wsparcia dla obydwu stron.