Fhu Beata Palak

0
47

Wszechobecność maszyn na budowach

Budownictwo jest obecnie jednym z najważniejszych przemysłów wyróżnianych na naszej planecie, chociaż raczej w krajach wysoko uprzemysłowionych i trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałoby, gdyby maszyny budowlane nie wspomagały pracy robotników.
Są obecne wszędzie i już od początku każdej inwestycji budowlanej. Wjeżdżają na place budów bowiem w chwili, gdy tylko geodeci wytyczą obszary prac. Koparki, spychacze, dźwigi, wspomagane flotyllami samochodów ciężarowych, tych dostarczających na place budów materiały budowlane, jak i wywożących zbędną ziemię, czy gruz, uwijają się najczęściej od rana do nocy, oszczędzając niewspółmiernie do kosztów ich pracy, czas oraz pieniądze, a także zdrowie ludzi.
Nie ma obecnie możliwości obejścia się bez maszyn na budowach, a i nikt przeciwko ich używaniu nie protestuje, pomimo niewątpliwego zużycia podczas ich pracy dużych ilości energii i paliw kopalnych. W tym wypadku nawet najbardziej zatwardziali ekolodzy zdają sobie sprawę, że oprotestowywać mogą co najwyżej jednostkową inwestycję, szkodzącą środowisku naturalnemu.