Deweloperzy z optymizmem patrzą w przyszłość

0
55

Deweloperzy z optymizmem patrzą w przyszłość

Kończący się rok był dla deweloperów bardzo udany. W III kwartale 2015 r. sprzedali rekordową liczbę nieruchomości. Wiele wskazuje na to, że najbliższy rok może być jeszcze lepszy. Jak długo tak dobra koniunktura ma szansę się utrzymać?

Na sześciu wiodących rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali – w samym tylko III kwartale 2015 – ponad 13 tys. mieszkań. Tak dobry wynik zaskoczył nawet większość ekspertów. Świetne wyniki sprzedażowe sprawiają, że deweloperzy z optymizmem patrzą w przyszłość – liczba wydanych pozwoleń na budowę gwałtownie rośnie – przed rokiem wydano ich o 20% mniej.

Zasługa MdM i Funduszu Mieszkań na Wynajem?

Oba rządowe programy mają służyć poprawie sytuacji mieszkaniowej Polaków. Jednak to właśnie deweloperzy mogą okazać się ich największym beneficjentem. W ostatnich miesiącach zainteresowanie MdM zaskakująco wzrosło. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjął w listopadzie rekordową liczbę wniosków kredytowych. Większość nich dotyczyła nieruchomości z rynku pierwotnego. Chociaż ostatnie zmiany w programie MdM pozwalają na uzyskanie dopłaty do mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jednak limity dla takich nieruchomości są niższe. Dodatkowo rynek stymulowany jest planami zakupu przez Państwo 20 tys. mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Na ten cel BGK planuje przeznaczyć aż 4,5 mld zł. Tak duża inwestycja musiała spowodować ożywienie w branży.