Charakterystyka budowy sieci szerokopasmowej

0
52

Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku do Polski po raz pierwszy wkroczył internet, nikt nie spodziewał się, jaką rewolucję będzie w stanie wykonać. Pierwotnie siecią szerokopasmową zostały podpięte przede wszystkim ośrodki akademickie oraz rządowe. Następnie zaś zaczęto planować rozwój sieci w mieszkaniach prywatnych oraz firmach. Jednak powstał problem z położeniem nowej infrastruktury. Jednak znalazło się rozwiązanie na sieci szerokopasmowe.
Telewizja kablowa i sieci szerokiego pasma

Zanim internet stał się niesamowicie popularny i obecny nawet w naszym telefonie komórkowym, w domach wielkim powodzeniem cieszyła się telewizja kablowa. Była prowadzona po kalbach koncentrycznych i dawała powiew wolności oraz Zachodu w zaciszu domowym.

Okazało się, że budowa kabla koncentrycznego pozwala na zaistnienie sieci szerokopasmowej. Otóż kabel ten wykorzystywał tylko fragment pasma do przenoszenia sygnału telewizyjnego. Reszta nie była zagospodarowana. Oznaczało to, że można pociągnąć jeszcze jeden sygnał.

Ponieważ firmy zakładające sieci kablówki tak intensywnie działały, sieci szerokopasmowe były już właściwie całkowicie położone. Wystarczyło jedynie dostarczyć modem oraz rozdzielnik sygnału, aby móc podłączyć komputery.
Coś za coś, czyli wady sieci szerokopasmowej

Kable koncentryczne są wytrzymałe i łatwe do położenia. Ich cena również nie należy do wysokich, a co za tym idzie – koszty sieci szerokopasmowej były niskie. Podobnie zresztą jak prędkość przesyłania danych.

Kable te mogą przenosić pasmo elektryczne tylko do pewnej częstotliwości, inaczej dojdzie do interferencji fal i zakłóceń. Prędkości maksymalnie osiągane sięgają jakiś 10 Mb/s i to przy pobieraniu. Wysyłanie jest znacznie wolniejsze.

Efekt asymetryczności sieci, czyli nierównego pobierania i wysyłania, jest charakterystyczny dla sieci szerokopasmowej. Wynika to z budowy kabla koncentrycznego. Rozwiązaniem byłoby położenie kablo skrętkowych, które przy okazji pozwolą na uzyskanie znacznie większych prędkości, lecz kosztem wytrzymałości, ceny oraz odległości przenoszenia sygnałów.

Poza tym kładzenie zupełnie nowej struktury kabli jest zwyczajnie nieopłacalne dla wielu firm, które zarobiły na fakcie, że wcześniej istniała już struktura. Nadzieją jest ciągłe narzekanie klientów na niskie prędkości oraz konkurencja, która jest gotowa inwestować w nowe sieci szerokopasmowe.